Aktuality základní školy

Výroba ručního papíru a návštěva skriptoria

img_14006

Při oslavách letošního Dne Země jsme se více věnovali papíru. Ukázali jsme si, proč třídit, sami si vyzkoušeli papír vyrobit ze starého odpadu a zajeli jsme se podívat do nově otevřeného Scriptoria v klášteře  v Broumově. Tam pro nás měly lektorky připravený program, kde jsme se zamysleli nad historií knih a psaní. Hlavně jsme si ale mohli na vlastní kůži zkusit připravit barvy k malování, nebo psát u mnišského pultíku brkem a přírodním inkoustem na vlastoručně vyrobený papír. Letošní Den Země se povedl!

Výroba papíru

Nejprve si natrháte noviny, pak je dáte do vody a necháte je tam jeden den. Potom si vezmete mixér a dáte do něj hrnek namočených novin a dva hrnky vody. Pak to rozmixujete na kaši. Tu dáte do velké nádoby a smícháte s vodou. Pak si vezmete tácek, noviny, plátno a síto. Na síto neberete hmotu, překlopíte na plátno a vysušíte houbičkou. Papír necháte pořádně uschnout a je hotový.                                           (Vítek Čáp, 4.ročník)

 

Výroba papíru

V úterý 12.4. jsme na výtvarné výchově vyráběli ruční papír. Nejdřív jsme natrhali papír na malé čtverečky. Čtverečky jsme nechali do druhého dne namočené ve vodě. Když už byly dostatečně namočené, tak jsme dali hrnek toho papíru do mixéru a k tomu jsme ještě přidali dva hrnky vody. Všechno jsme dohromady rozmíchali. Nejdřív jsme mixovali na míň a potom na víc. Takhle jsme to udělali víckrát. Po mixování jsme to všechno dali do necek. Než jsme začali dělat papír, tak jsme si připravili tác s novinami a látkou. Vzali jsme si síto a položili ho do necek. Vytáhli jsme to z necek, nechali vykapat, zarovnali a rychle jsme to překlopili na ten tác. Potom jsme to houbičkou co nejvíc vysušili a síto jsme sundali. Nechali jsme to uschnout a bylo to.                                           (Jarmilka Troutnarová, 3.ročník)

Fotogalerie k článku
zs_2016_04-22_papir

25.4.2016, Lenka Karpfová , 2015-16

Zpět