Pokusohraní - vznášedlo

img_19984

Dnes jsme si vyrobili vznášedlo a fungovalo!!!

Tady je návod, můžete ho taky zkusit.

Pomůcky:

• CD disk
  • sekundové lepidlo nebo chemoprén
  • balónek
  • víčko od plastové lahve

Postup:

do středu víčka vytvoříme malý otvor o průměru 4 až 5 mm. Dno víčka přilepíme k CD disku tak, aby se středový otvor CD disku a plastového víčka navzájem kryly. Na opačný konec víčka navlékneme balónek a jednoduché vznášedlo je hotovo. Balónek nafoukneme otvorem v disku, a přiloženým prstem zamezíme úniku vzduchu. Vznášedlo položíme na hladkou podložku a prst uvolníme. Vznášedlo se pohybuje vlastní silou po podložce, dokud se vzduch z balónku nevyfoukne.

Vysvětlení:

vzduch uniká z balónku otvorem v pastovém víčku. Ten musí být přiměřeně velký, aby unikalo dostatečné množství vzduchu. Z otvoru se vzduch šíří všemi směry a vytváří tak mezi podložkou a CD diskem vzduchový polštář, po kterém se vznášedlo pohybuje. Tíha vznášedla je vyrovnávána tlakem unikajícího vzduchu z balónku.

Úspěšnost pokusu závisí na správné velikosti vypouštěcího otvoru. Z velkého otvoru uniká vzduch příliš rychle, malý otvor nestačí na vyvinutí dostatečného tlaku.

14.2.2018, Pavlína Kollertová , 2017-18, Školní družina