Aktuality základní školy

Sběr bylin

img_25235

I letos proběhne na naší škole sběr bylin. Tuto aktivitu jsem začlenila do domácí přípravy z pracovního vyučování. Na splnění úkolu mají děti čas do konce května. Termín předávání sběru upřesním. Bude nejspíš v půlce června. Než se do sběru pustíte, byla bych ráda, kdybyste si s dětmi popovídali a přečetli, jak správně rostliny sbírat a sušit. Co sbíráme je napsáno níže v tabulce. Přeji krásné dny. Pavlína Kollertová

Sběr léčivých rostlin

Doba sběru je závislá nejen na správné volbě ročního období, ale i na denní době. Převážnou část léčivých rostlin sbíráme za suchého počasí. Nesbíráme za rosy nebo po dešti, aby nedošlo k zapaření rostlin a jejich následnému znehodnocení. Nesbíráme blízko silnic ani prašných cest.

Květy sbíráme celé nebo jen korunní plátky. Obvyklý způsob je odštipování, odstřihování, popř. sdrhování a to na počátku, nebo v době plného rozkvětu, zásadně ne po odkvětu. Sběr obvykle provádíme na začátku kvetení, nebo v době tvorby poupat rostliny, kdy mají nejvíce účinných látek. Sedmikrásky sbíráme jen květy, ne se stonky.

Listy převážně odtrháváme, nebo je zdrhujeme (bříza, ale vždy bez jehněd).

Nať trháme, odřezáváme, stříháme většinou na počátku rozkvětu (kontryhel).

Nesbíráme rostliny poškozené, vybledlé či jinak napadené.

Sušení léčivých rostlin

Sušení je velmi důležitý konzervační proces a ovlivňuje kvalitu sušené rostliny. Je - li správně sušená, zachová si do značné míry původní barvu.

Sušící prostor by měl být dobře větratelný, nejlépe vyhovují půdy, kolny apod. Nezbytností je odstranit prašnost a zamezit přístupu domácích zvířat a myší. Sušíme za nepřístupu světla na lískách, nerezavějících pletivech, čistých papírech nebo na pevných textilních síťovinách. Vrstva rostlin se liší od druhu v zásadě vždy taková, aby docházelo k dobrému provzdušňování.

Citronová a pomerančová kůra by měla být před sušením zbavena dužiny. Než bude usušená kůra předána, prosím o kontrolu, zda není zčernalá, plesnivá a zda je bez molů.

Bylina: Doba sběru: Cena:
sedmikráska květ březen – říjen 184 Kč/ kg
hloh květ červen 297 Kč/kg
kontryhel nať květen – srpen 90 Kč/kg
bříza list květen – červenec 34 Kč/kg
pomerančová kůra celý rok 17 Kč/kg
citronová kůra celý rok 70 Kč/kg

13.4.2020, Lenka Karpfová , 2019-20

Zpět