Aktuality základní školy

Cestování s Alvou - leden

img_31916 img_31915

Letos budeme cestovat s vynálezcem Alvou.  Připravte si pasy a můžete vycestovat za vynálezy a objevy v našem okolí. Na konci cesty se o daném místě dozvíte více.

5. cestování  - Nádraží Meziměstí

V lednu můžeme cestovat vlakem. Směrem k depu od nádraží je přístupná atrapa staré lokomotivy. 

Po nalezení krabičky se můžete vydat dál po modré značce na delší výlet na Ruprechtický Špičák  nebo kratší výlet po červené značce na Sluneční bránu.

  1. Změň mapu na turistickou: www.mapy.cz
  2. Do vyhledávacího políčka zadej souřadnice 50.6272497N, 16.2417014E
  3. Na pas obtiskni razítko a zapiš místo.
  4. Krabičku vrať zpět. Prosím o řádné zabalení a umístění na stejné místo.
  5. Nápověda ke krabičce: Hledejte na konci nadchodu na druhé straně nádraží.

Nádraží v Meziměstí je technicky významným historickým objektem. Budova nádraží ČD Meziměstí (trať 026) byla postavena v souvislosti se stavbou železniční trati Choceň - Meziměstí - státní hranice a Meziměstí - Broumov - státní hranice u Otovic v roce 1875. Byla koncipována jako pohraniční přechodová stanice tehdejšího Rakouska s Pruskem. Tomu odpovídá i rozsáhlost stavby pro umístění dvou celních úřadů, ale i čekáren pro cestující. Komplex budov zahrnoval tehdy i sídlo pruského dopravního úřadu. V kolejišti před severně orientovaným peronem se vystřídaly od otevření trati po dnešek parní, elektrické, dieselelektrické i motorové lokomotivy a motoráčky. (Informace o nádraží můžete najít na Wikipedii.)

 

Stálá železniční expozice v Meziměstí vstup do muzea z nádražní haly

poskytuje návštěvníkům už od roku 2008 řadu zajímavých informací o železnici nejen na Broumovsku, ale i o železnici jako takové. Expozice se nachází v prostorách železniční stanice Meziměstí. K vidění jsou dobové fotografie, stavební plány, jízdní řády, cedule, model nádražní budovy v provedení H0, jednoduchý funkční ovál pro děti, modely, hračky a stovky různých předmětů.
Podívejte se na webové stránky muzea.

5.1.2024, Pavlína Kollertová , 2023-24, Cestování s Alvou

Zpět