Aktuality základní školy

Naši matematici

img_7481

Březen je měsíc, ve kterém na stromech raší pupeny, rostlinky svojí silou nadzvedávají půdu, aby se mohly podívat na ten boží svět. Ale i děti odkrývají svoje schopnosti a začínají mezi sebou soupeřit ve znalostních soutěžích. Právě březen je období matematických soutěží a klání. V úterý 18.3. se naši páťáci utkali poprvé ve školním kole Pythagoriády, která je určená pro 5.-8.ročníky ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Na soutěžící čekalo 15 úloh, které prověřily logické uvažování žáků a jejich prostorovou představivost. Kdo získá alespoň 9 bodů, ten se stává úspěšným řešitelem a postupuje do kola okresního. Ze šesti páťáků to dokázali dva, a to: Jan Kovařík s 9 body a Mikuláš Karpf s 12 body. Moc gratuluji a přeji hodně úspěchů v okresním kole, které se koná 5.května v Náchodě.

Největší matematickou soutěží je Matematický klokan. Tato soutěž vznikla v Austrálii v r.1980 a později se rozšířila i do zemí Evropy. Soutěží se v šesti kategoriích od 2.ročníku ZŠ po 4.ročník SŠ. Vloni se jí zúčastnilo přes 6 milionů žáků z více než 50 zemí. Proto jsme si  tuto příležitost ani my nemohli nechat ujít. Den D byl určen na 21.3.2014. V nejmladší kategorii Cvrček pro 2. a 3.ročník se u nás zúčastnilo 10 žáků, v kategorii Klokánek pro 4. a 5.ročník si poměřilo své síly také 10 žáků. Příklady byly rozděleny podle obtížnosti do 3 skupin obodovaných třemi, čtyřmi nebo pěti body. Za chybnou odpověď se 1 bod odečítal. Soutěžící v kategorii Cvrček vstupoval do hry s 18 body, maximální počet bodů byl 90. V kategorii Klokánek se začínalo s 24 body, maximální počet dosažených bodů byl 120. Děti počítaly, až se jim z hlaviček kouřilo a výsledky byly proto skvělé.

V kategorii Cvrček suverénně vyhrála Kačenka Trojtlová s 65 body, Tomáš Bihari získal pěkné 2.místo se 47 body, 3.místo obsadila Bára Brátová s 39 body (všichni ze 2.ročníku).

V kategorii Klokánek se ani podruhé nenašel přemožitel pro Mikuláše Karpfa, který získal nádherných 96 bodů. Druhé místo obsadil Jan Kovařík se 76 body. Na třetím místě v těsném závěsu se 75 body se umístila Vendulka Berková (všichni z 5.ročníku).

Všem úspěšným soutěžícím gratuluji a přeji hodně chuti a elánu do dalších soutěží.

Genius Logicus je rovněž prestižní mezinárodní soutěží, která probíhá v 16 zemích. V logických a netradičních matematických úlohách si opět poměřují své síly Mikuláš s Honzou. V prvním kole se více dařilo Honzovi Kovaříkovi, který získal maximální počet bodů, a to 55. Mikuláš Karpf obržel za správně vyřešené úlohy pěkných 48 bodů. Druhé kolo naše matematiky čeká v měsíci dubnu. Držme jim palce!

Fotogalerie k článku

24.3.2014, Irena Dobiasová , 2013-14

Zpět