Ševcovské řemeslo – žlutý řemeslný uzlík

škrpálŘemeslo jsme zahájili návštěvou ševcovské dílny – opravny obuvi pana Štancla v Bukovici. Ten nás seznámil s nástroji , které používá při opravě bot. Dozvěděli jsme se, z čeho se bota vyrábí, popsali jsme si ji, prohlédli si brusku a leštičku na boty, kopyta, dratev, verpánek, patník atd..

V hodinách Pč – jsme si botu zkusili vymodelovat, vytvořili asambláž. Děti si přinesly vše, co se týkalo bot: krémy, návody na údržbu bot, boty, tkaničky, vložky do bot a také pohádky.. Vše jsme uspořádali a nalepili na karton. Starší děti si vyzkoušely empaketáž – žáci si z domu donesli starou botu, kterou jsme obalovali papírem namočeným ve škrobu a ve finále jí vymysleli nový design.

Vv – návrh boty, voskovka, vodové barvy;

Dv – bota se stala loutkou a vyprávěla nám svůj příběh, hry na báseň „Šiju boty do roboty“, hledání pohádek o ševcovském řemesle;

botyŠD- výroba sandálu z novin;

- koláž na téma „Kudy chodí bota“

- test „ševcovské řemeslo“

- soutěžní odpoledne „ Kocour v botách“;

Čj sloh – pracovní postup při čištění obuvi.

Příští měsíc nás bude provázet řemeslo krejčovské, které bude ale i nadále souviset i s řemeslem ševcovským, protože se budeme učit základní stehy při šití.

20.1.2011, Pavlína Kollertová , Rok řemesel, 2010-11